• 16 Aralık 2022
  • akgencistanbul
  • 0

1996 yılında Adana/Seyhan’da doğan Habib Barut, çocukluğunu Adana’da geçirmiş; 2010 yılında eğitim amacıyla İstanbul’a yerleşmiştir. Fatih Camii Kuran Kursunda hafızlığını tamamlayan Barut, Üsküdar Anadolu İHL’den mezun olmuştur. Halen İbn Haldun Üniversitesi’nde İslam Tarihi ve Sanatları, Anadolu Üniversitesi’nde Sosyoloji lisans bölümlerine devam etmektedir. Medya, sağlık ve turizm alanlarında faaliyet gösteren kendisine ait girişimlerde yönetici olarak çalışma hayatını sürdürmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Barut; sanat, spor ve teknoloji ile yakından ilgilenmektedir., Kendisi birden fazla sporda lisans ve derece; birçok eserde ise fikri mülkiyet hakkına sahiptir. Gönüllülük çalışmalarında aktif yer alan Barut, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.
2017 yılında İbn Haldun Üniversitesi Kurucu Okul Başkanlığı göreviyle aktif siyasette görev almaya başlayan Barut, sırasıyla İl Üniversite Komisyonu Üyeliği ve 3. Bölge Teşkilat Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Ardından ÜniAK İstanbul’da öğrenci konseylerinden, öğrenci kulüplerinden ve üniversiteliler adına STK’lardan sorumlu Topluluklar Başkanlığı yapan Barut, şu anda İstanbul 2. Bölge Üniversiteler Başkanlığı görevine devam etmektedir.